Elen Thiemlová se narodila 21.1. 1968 v Ostravě.
Hrála na klávesy ve studentské rockové kapele Saturn a jazzové kapele Free. Maturovala na Gymnáziu Volgogradská v Ostravě-Zábřehu a vystudovala Vysokou školu zemědělskou v Brně, obor zootechnika, protože se chtěla profesionálně věnovat chovu koní.
Po úrazu páteře ale musela jezdecké sedlo vyměnit za štětec a paletu a začala se soukromně učit u malíře a grafika Josefa Drhy. Ten ji učil nejen techniku olejomalby, ale i nejrůznější grafické techniky, často spolu také vyjížděli malovat do plenéru. Mistr Drha jí vyprávěl, jak navštěvoval za první republiky výtvarné kurzy pro dospělé.
Na základě této inspirace založila Elen spolu se svým manželem Jiřím v roce 1997 Středisko pro rozvoj umění Viridian, které jako první v republice po sametové revoluci nabídlo výtvarné kurzy dospělým zájemcům. Na založení Viridianu měli velkou zásluhu také majitelé firmy Piscia, kteří Viridianu bezplatně poskytli prázdné prostory jejich sídla na Těšínské ulici ve Slezské Ostravě.
Viridian se stal místem, kde se dospělí zájemci učí nejrůznější výtvarné techniky, aniž by si museli výtvarné potřeby kupovat nebo nosit - všechny pomůcky jsou totiž v ceně kurzu.
V roce 2006 Elen spolu s Viridianem zorganizovala první „Mobilní výstavu obrazů“ na světě - průvod malířů s obrazy, která je zapsána do České knihy rekordů.
Dalším učitelem a rádcem, který měl zásadní vliv na tvorbu Elen, byl Zdeněk Miler, malíř, ilustrátor a režisér, autor legendárního Krtečka, který ji až do svých posledních dní radil a neúnavně popoháněl k malování. Musela mu slíbit, že nejpozději v den jeho 91. narozenin (21.2.2012) začne vystavovat. Elen slib splnila, 21. února 2012 proběhla ve Večerní galerii Viridian první výstava jejích obrazů, která měla příznačný název "Splněný slib". Zdeněk Miler se toho však bohužel nedožil, zemřel o čtyři měsíce dříve.
V současné době vede Elen výuku ve výtvarných kurzech pro dospělé v ateliéru Viridian a i nadále se věnuje volné tvorbě.

Své obrazy signuje: E.Thiem